Александр Клименко
Базовий перелік товарів, що підлягають державному контролю (у тому числі у формі попереднього документального контролю) було затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 05.10.2011 № 1031. Цей перелік включав 1259 товарних позицій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 № 452 затверджено новий перелік, згідно з яким загальну кількість товарних позицій зменшено до 837, тобто на 33,6 %.
Статтею 319 Митного кодексу України встановлено, що товари, які переміщуються через митний кордон України, крім митного контролю, можуть підлягати державному санітарно-епідеміологічному, ветеринарно-санітарному, фітосанітарному, екологічному та радіологічному контролю.
У пунктах пропуску через державний кордон України зазначені види контролю (крім радіологічного) здійснюються органами доходів і зборів у формі попереднього документального контролю у встановленому порядку.
У визначених випадках попередній документальний контроль припиняється і посадова особа органу доходів і зборів негайно вживає заходів для залучення посадової особи контролюючого органу, яка для здійснення відповідного виду державного контролю товару прибуває в пункт пропуску через державний кордон України.
Митний контроль та відповідне митне оформлення товарів завершуються тільки після проведення встановлених законами України для кожного товару державних видів контролю.
Законами України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про безпечність та якість харчових продуктів», «Про карантин рослин», «Про ветеринарну медицину», «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», «Про захист населення від інфекційних хвороб» та виданими на їх виконання підзаконними актами передбачено здійснення фахівцями контролюючих служб державних видів контролю товарів, що ввозяться в Україну, у два етапи: у пунктах пропуску через державний кордон України (органами доходів і зборів – у формі попереднього документального контролю, підрозділами ветеринарно-санітарної служби у – формі стандартного чи розширеного контролю), і в митницях призначення (у формі розширеного контролю).
У разі позитивних результатів здійснення державного контролю, проведеного в повному обсязі у пунктах пропуску через державний кордон України, оформлені за митною декларацією типу «ЕА» товари не доставляються до внутрішньої митниці призначення.
Випуск товарів у відповідний митний режим за декларацією типу «ЕА» після переміщення цих товарів через митний кордон України, без пред’явлення митниці призначення, передбачає необхідність здійснення представниками контролюючих служб відповідних видів державного контролю безпосередньо у пунктах пропуску через державний кордон України із фіксацією результатів такого контролю.
Остаточне рішення про можливість завершення державного виду контролю у пункті пропуску (без доставки до внутрішньої митниці призначення) залишається за посадовою особою, яка здійснює визначений вид державного контролю.
Питання завершення контрольних функцій зі здійснення санітарно-епідеміологічного, ветеринарно-санітарного, фітосанітарного контролю безпосередньо в пунктах пропуску через державний кордон України може бути вирішено шляхом прийняття проекту Закону України «Про державний контроль у сфері забезпечення безпечності та якості харчових продуктів і кормів, благополуччя тварин» (реєстраційний № 3424 від 14.10.2013), погодженого Міндоходів. Цим законопроектом передбачено створення на кордоні прикордонних інспекційних постів, де ці види контролю будуть здійснюватися в повному обсязі.